preloader
Przejdź do głównej treści

Komuny Paryskiej 20, Szczecin

Czcionka:

Kontrast:

Wolontariat

Opiekun SKW  mgr Anna Czarnobaj

10 października 2023 roku, grupa wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariatu  wraz z opiekunem Szkolnego Koła Wolontariuszy, udała się do hospicjum św. Jana Ewangelisty w Szczecinie, aby wziąć udział w rozpoczynającej się  corocznej  akcji „Pola Nadziei”. Z wielką radością przyjęliśmy zaproszenie pani Agnieszki – koordynator hospicyjnego wolontariatu. Wspólne spotkanie, rozmowy na temat hospicjum i idei wolontariatu hospicyjnego, a następnie posadzenie cebulek żonkili w ogrodzie, krótka wizyta w budynku i pomoc w pralni to wyraz naszego zaangażowania i chęć niesienia pomocy tym, którzy tego najbardziej potrzebują.

Hospicjum jest dla mnie miejscem pełnym miłości i przyjaźni. Ludzie, którzy ciężko zachorowali mogą poczuć się tu jak w domu. Było mi smutno, że taki jest ten świat…pełen cierpienia. Jednak zauważyłam, że nawet tam ludzie się uśmiechają. Praca w hospicjum jest ciężka, ale warta uwagi. Warto pomóc  ludziom opiekującym się chorymi (Hania).

Podczas pobytu w hospicjum czułam, że mogę choć trochę pomóc ludziom chorym. Posadziłam żonkile w hospicyjnym ogrodzie. Żonkil to kwiat symbolizujący walkę z chorobą nowotworową. Czułam się spełniona i dumna z siebie, że tu  jestem. Cieszę się, że chorzy mają takie miejsce jak to hospicjum. Zauważyłam, że pracujący tam ludzie-także wolontariusze- dają z siebie bardzo dużo. To dobry przykład dla nas wolontariuszy (Julia).

Moim zdaniem hospicjum to ważne i przyjazne miejsce. Kiedy tam byłam zauważyłam, że podopieczni czują się w hospicjum dobrze i nie nudzą się. Bliscy chorych mogą spędzać z nimi czas, pożegnać się, gdy kończy się ich życie, ale bywa też, że niektórzy podopieczni zdrowieją i wracają do swoich rodzin. Widziałam jak pracownicy i wolontariusze hospicyjni opiekują się chorymi z wielkim zaangażowaniem. Są przez to przykładem dla dzieci i młodzieży, która odwiedza hospicjum podczas różnych akcji (Klaudia).

W ostatni wtorek pojechałam pierwszy raz na wolontariat. Byliśmy z panią Anią (naszą katechetką, która opiekuje się SKW) w hospicjum. Nasza pomoc polegała na sadzeniu cebulek żonkili w hospicyjnym ogrodzie. Zaraz po przybyciu zostaliśmy miło ugoszczeni przez panią Agnieszkę herbatką i pysznymi krówkami. Pani Agnieszka zajmuje się wolontariatem hospicyjnym i koordynuje wszystkie akcje wolontariacie. Po posadzeniu żonkili, zwiedziliśmy hospicjum. Mam poczucie, że zrobiłam coś dobrego dla potrzebujących. Chętnie tam pojadę jeszcze raz (Kornelia).

Pamiętamy o zmarłych…

Jak co roku, w październiku, tuż przed uroczystością  „Wszystkich Świętych”, grupa wolontariuszy z SKW wybrała się na cmentarz, aby zadbać o opuszczone groby. Posprzątaliśmy i zapaliliśmy znicze na grobach w kwaterze dzieci na cmentarzu na Golęcinie. Krótka relacja poniżej

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny

Zakończył się październik, który w tym roku ogłoszony został przez Papieża Franciszka Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Przez cały miesiąc uczniowie naszej szkoły przynosili artykuły szkolne i produkty spożywcze (smaczne kisiele).Przygotowaliśmy dla dzieci 2 paczki, które zostały wysłane przez panie katechetki do Afryki. Wszystkim, którzy okazali wrażliwe serce na potrzeby dzieci mieszkających w krajach misyjnych, serdecznie dziękujemy.

16 października 2019 roku, jak co roku w miesiącu październiku, grupa wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariatu  wraz z opiekunem, panią mgr Anną Czarnobaj, udała się do hospicjum św. Jana Ewangelisty w Szczecinie, aby wziąć udział w corocznej  akcji „Sadzimy żonkile”.

Razem z młodzieżą ze szczecińskich szkół spotkaliśmy się w hospicyjnej kaplicy, gdzie Ksiądz dyrektor opowiedział  nam o hospicjum i co będziemy robić. Następnie zasadziliśmy cebulki żonkili (żonkil jest symbolem walki z chorobą nowotworową) w ogrodzie na terenie ośrodka. Było to dla nas wyjątkowe przeżycie, mieliśmy możliwość poznać codzienną rzeczywistość i warunki życia chorych ludzi, którzy otoczeni są serdeczną opieką pielęgniarek i wolontariuszy.

Godzina dla Szczecina

W piątek  26 października grupa wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariatu działającego w SP 18 wzięła udział w organizowanej przez Stowarzyszenie POLITES akcji „Godzina dla Szczecina”. Akcję przeprowadziliśmy na Jasnych Błoniach.

Zakupioną wodę opatrzyliśmy opracowanymi przez nas etykietkami informującymi jak ważnym, dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka w każdym wieku, jest picie wody. Podczas spaceru rozdawaliśmy mieszkańcom Szczecina wodę, zachęcając by pili ją, choć pora upałów za nami.

Godzina-dla-Szczecina2019

W piątek  25 października grupa wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariatu działającego w SP 18 wzięła udział w akcji „Godzina dla Szczecina”. Zadaniem uczestników było zrealizowanie pożytecznej akcji społecznej o dowolnej tematyce. My postanowiliśmy umyć popisany znak „Orderu Uśmiechu”, który umieszczony jest w parku opodal naszej szkoły. Po przywróceniu blasku znakowi spacerujących mieszkańców naszego osiedla obdarowaliśmy przygotowanymi kolorowymi liśćmi i słodyczami. Każdy listek zawierał „dobre życzenia” oraz znaczek orderu uśmiechu, ponieważ prosiliśmy mieszkańców, aby dbali o czystość w naszym parku i reagowali na dewastujące działania ludzi. 

Zdjęcia z akcji zostaną zamieszczone w dniu 30 października 2018 r. na profilu FB Stowarzyszenia POLITES. Do 6 listopada do godz. 12.00 można oddać głos na wybrane działanie. Każdy kto ma konto na FB może oddać maksymalnie dwa głosy. Nagrodę publiczności otrzyma akcja z największą ilością głosów –„lajków”. My akcję uważamy za udaną. Liczymy na Wasze głosy. Za każdy głos dziękujemy.

Wolontariusze z SKW  wraz z opiekunem p. Anią Czarnobaj

Zdjęcia z akcji zostaną zamieszczone w dniu 31 października 2018 r. na profilu FB Stowarzyszenia POLITES. Do 7 listopada do godz. 12.00 można oddać glos
na wybrane działanie. Każdy kto ma konto na FB może oddać maksymalnie dwa głosy.

Akcję uważamy za udaną. Liczymy na Wasze głosy. Za każdy głos dziękujemy.

„Uroczystość Wszystkich Świętych tuż, tuż…”

Jak co roku w październikowe popołudnie wolontariusze wraz z opiekunem SKW, p. Anią Czarnobaj wybrali  się na cmentarz, by przed świętem Wszystkich Świętych posprzątać zaniedbane groby. Z roku na rok widzimy, że zaniedbanych grobów na kwaterze dzieci jest coraz więcej. Mimo niesprzyjającej pogody ( zaczął padać rzęsisty deszcz ) oczyściliśmy groby z liści i gałęzi oraz zapaliliśmy znicze.

Akcja Sadzimy Żonkile

żonkil

22 października 2018 roku grupa wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariatu  wraz z opiekunem, panią Anną Czarnobaj, udała się do hospicjum św. Jana Ewangelisty w Szczecinie, aby wziąć udział w corocznej  akcji „Sadzimy żonkile”. Razem z młodzieżą ze szczecińskich szkół spotkaliśmy się w hospicyjnej kaplicy, gdzie Ksiądz dyrektor opowiedział  nam o hospicjum i co będziemy robić. Następnie dostaliśmy cebulki i zasadziliśmy je w ogrodzie na terenie ośrodka. Panie pracujące w tej placówce oprowadziły nas po hospicjum. Było to dla nas dosyć niezwykłe przeżycie, mieliśmy możliwość poznać codzienną rzeczywistość i warunki życia chorych ludzi, którzy otoczeni są serdeczną opieką pielęgniarek i wolontariuszy.

Miłą niespodzianką przygotowaną dla nas przez pracowników hospicjum było spotkanie ze złotym medalistą olimpijskim w wioślarstwie, p. Konradem Wasielewskim, który nie tylko z nami porozmawiał, ale zrobił pamiątkowe zdjęcia.

Alicja W z kl. 3c

„Godzina dla Szczecina”

Miniony tydzień był bardzo pracowity… Nasze działania wolontariackie rozpoczęliśmy już we wtorek, gdy udaliśmy się do szczecińskiego hospicjum posadzić cebulki żonkili, potem posprzątaliśmy zaniedbane groby na cmentarzu na Golęcinie, a w piątek 20-10-2017r.  postanowiliśmy sprawić chwilę radości mieszkańcom naszego osiedla i wręczyliśmy w pochmurne popołudnie wracającym z pracy lub spacerującym  własnoręcznie zrobione kolorowe kwiaty z życzeniami: „Miłego weekendu”i „Miłego dnia”. 

Uśmiech na twarzach obdarowanych był dla nas nagrodą, choć reakcje ludzi były różnorodne: zaskoczenie, zdziwienie, niedowierzanie, że nie trzeba za to zapłacić… Niezmiernie cenna była reakcja mamy, która spacerowała z niepełnosprawnym synem. Bardzo długo z radością tłumaczyła synowi, że to właśnie on został wybrany i obdarowany… Tak niewiele trzeba, aby wywołać na twarzy ludzi uśmiech, by poczuli się dostrzeżeni w miejscu, gdzie żyją na co dzień.

Wolontariusze ze SKW działającego  przy SP 18 w Szczecinie

Sadzimy żonkile 2017

zonkil

17 października 2017 roku grupa wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariusza  wraz z opiekunem, panią mgr Anną Czarnobaj, udała się do hospicjum św. Jana Ewangelisty w Szczecinie, aby wziąć udział w corocznej  akcji „Sadzimy  żonkile”. Na miejscu p. Kamila, koordynator hospicyjnego wolontariatu  i  ksiądz dyrektor opowiedzieli nam o hospicjum i o tym, co będziemy robić. Następnie dostaliśmy cebulki i je zasadziliśmy. Panie pracujące w tej placówce oprowadziły nas po hospicjum. Było to dla nas dosyć niezwykłe przeżycie, cieszyliśmy się, że mogliśmy tak wiele zrobić dla innych.

Miłą niespodzianką, przygotowaną dla nas przez pracowników hospicjum, było spotkanie ze złotym medalistą olimpijskim w wioślarstwie, p. Konradem Wasielewskim, który nie tylko z nami porozmawiał, ale zrobił pamiątkowe zdjęcia.

Po akcji w hospicjum  poszliśmy na pobliski cmentarz, by przed świętem Wszystkich Świętych posprzątać zaniedbane groby. Oczyściliśmy groby z liści i gałęzi oraz zapaliliśmy znicze. Akcje uważamy za udane. Wiktoria C.