dzieci podczas zabawy w przedszkolu

Laboratoria Przyszłości to realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów inicjatywa edukacyjna. Jej cel to wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród swoich uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM, którym są inżynieria, matematyka, nauka, sztuka czy technologia.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Więcej: https://www.gov.pl/web/laboratoria

Komunikat_prasowy_otwarcie_naboru_Laboratoria_Przyszłości

_Komunikat_prasowy_Laboratoria_Przyszłości_

partnerzy programu laboratoria przyszłości

Sprzęt audio-video.

Aparat fotograficzny, mikrofon czy gimbal będą wykorzystywane w trakcie roku szkolnego w realizacji różnego typu wydarzeń z życia szkoły i samorządu uczniowskiego, jak również na lekcjach informatyki, wiedzy o społeczeństwie, czy doradztwie zawodowym. Dodatkowo pozwoli na realizację projektów z instytucjami zewnętrznymi, w tym m.in. z muzeum.

Mikroelektronika, projektowanie, wędrówka w miejsca niedostępne.

Zakupione sprzęty (drukarka 3D, długopisy 3D, mikrokontrolery z czujnikami, robot edukacyjny z akcesoriami STEM ) mogą mieć  zastosowanie na każdej lekcji. Sprzęt bez wątpienia zapewni atrakcyjny i angażujący przekaz wiedzy, nauczy projektowania 3D, przyczyni się do rozwoju kreatywności oraz umiejętności technicznych.

Uczeń zapozna się z elektroniką – niezbędna teoria czy praktyczne eksperymenty.  Nauczyciel wprowadzi uczniów w świat omów, woltów i amperów. W przyszłości będzie mógł realizować projekty STEM.

Okulary VR pozwolą na podróże w różne zakątki świata, a także poznanie m.in. budowy ciała człowieka.

Elektronika – zestaw do lutowania

W elektronice ważna jest umiejętność lutowania. Zestaw pozwoli na naukę w praktyce. Można go wykorzystywać m.in. na lekcjach fizyki.

Biologia

Zakupione mikroskop oraz Thermomix pozwolą lepiej zrozumieć tajniki otaczającego nas świata (obserwowanie pod mikroskopem m.in. tkanek), ale również pozwoli uczniom poznać ciekawe potrawy, o których można mówić w kwestii nauki o zdrowym żywieniu.

KWOTA DOFINANSOWANIA 168 300 zł brutto.

infografika laboratoria przyszłości