Konstytucja 3 maja

Z okazji uchwalenia Konstytucji uczniowie pod opieka nauczyciela pani Kamilli Zacharek przygotowali montaż słowno-muzyczny poświęcony temu wydarzeniu.

Uczniowie przedstawili informacje na temat w/w święta, zaprezentowali wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej. Wykonawcy prezentowali się w pięknych strojach, co nadało przedstawieniu uroczysty charakter. Cała uroczystość miała na celu kształtowanie postaw patriotycznych i promowanie polskich symboli narodowych.

#LaboratoriaPrzyszlosci

Czworonożni pupile

W ramach Programu Edukacji Ekologicznej w kwietniu w naszej szkole został zorganizowany konkurs plastyczny na przedstawienie swojego czworonożnego pupila.  Wielu uczniów chętnie pokazało swoje zwierzątko, którymi okazali się być: psy, koty, chomiki, myszki, jaszczurka. Autorzy najciekawszych prace zostali nagrodzeni. 

Mały Książę

24 kwietnia 2023 r. uczniowie naszej szkoły z klas 4a, 5a, 5b, 5c, 6b i 7a obejrzeli unikalne widowisko przygotowane przez Teatr Piasku Tetiany Galitsyny – historię Małego Księcia wg. Antoine de Saint-Exupéry’ego, malowaną na żywo piaskiem, światłem i na wodzie, połączoną z grą aktorów, świateł i cieni oraz techniką szybkiego malowania (Speed Painting). Dopełnieniem niezapomnianego show, jest przepiękna oprawa muzyczna, poruszająca najgłębsze emocje i przenosząca nas na magiczną planetę Małego Księcia. Ta pełna ciepła opowieść nauczy dzieci ponadczasowych wartości i przypomni dorosłym o potędze prawdziwej przyjaźni.

Moda ekologiczna

25 kwietnia 2023 r. odbył się w szkole ekologiczny pokaz mody. Uczennice zaprezentowały nie tylko ciekawe i różnorodne stroje ale również dodatki takie jak torebki, opaski, korale czy broszki. Uczestniczki pokazu otrzymały słodkie upominki.

 

Dzień Ziemi

W piątek 22 kwietnia 2023 r. obchodziliśmy Dzień Ziemi, największe międzynarodowe święto ekologiczne. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę”. Święto to zostało ustanowione w 1970 roku, obecnie jest obchodzone w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku. Każdy z nas ma wpływ na dobrostan Ziemi. Głównym celem święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz podjęcie dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem ludzi. Wiele z naszych działań ma bezpośredni wpływ na ograniczenie skutków zmian klimatu w Polsce – zarówno pod kątem adaptacji drzewostanów, jak i zatrzymywania wody w lesie czy ochrony przeciwpożarowej. Uczniowie klas VI w ramach tego święta projektowali własne źródła energii odnawialnej.

Z wizytą w muzeum

18 kwietnia 2023 r. klasa 2C wraz z wychowawcą Mileną Rejniak, uczestniczyła w lekcji muzealnej pt.,,Technologie domowe”, na którą zostali zaproszeni do Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Uczniowie dowiedzieli się jak zmieniały się wnętrza naszych domów oraz sprzęty i urządzenia wykorzystywane w codziennym życiu na przestrzeni lat. Po warsztatach dzieci udały się na zwiedzanie wystawy stałej Muzeum.

Lekcję zorganizowano w ramach współpracy pomiędzy naszą szkołą a Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie  (www.muzeumtechniki.eu ).

#LaboratoriaPrzyszlosci

83. rocznica Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył
w ochodach 83. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, które odbyły się przy pomniku „Krzyż Katyński” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Udział w tym wydarzeniu jest częścią programu edukacyjnego pt. „Katyń… Ocalić od zapomnienia”, który szkoła realizuje ze Stowarzyszeniem „KATYŃ” w Szczecinie oraz Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Jego celem jest uczczenie zamordowanych przez NKWD w 1940 r. Bohaterów, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 Dębów Pamięci. Każdy Dąb upamiętnia konkretną ofiarę Zbrodni Katyńskiej według zasady: jeden Dąb to jedno nazwisko.
Dąb pamięci, który zostanie zasadzony na terenie naszej szkoły poświęcony będzie plutonowemu Stanisławowi Sikorze, który został zamordowany w Ostaszkowie.

#LaboratoriaPrzyszlosci

Współpraca z Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie

Wczoraj podpisaliśmy porozumienie o współpracy pomiędzy naszą Szkołą a Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie ( https://muzeumtechniki.eu/  ). W Muzeum projekt koordynować będą dr Andrzej Wojciech Feliński oraz Przemysław Kuryło. Natomiast z naszej strony dr Aneta Popławska-Suś. Współpraca związana jest z programem edukacyjnym Muzeum – Szkoły.

#LaboratoriaPrzyszlosci

Na zdjęciu: Dyrektor SP 18 Maria Niedzielska i kierownik Działu Edukacji Muzealnej kustosz dr Andrzej Wojciech Feliński.