„Wojna, konflikt, polaryzacja. Trudne rozmowy w klasie” – kurs w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Nasza nauczycielka wiedzy o społeczeństwie dr Aneta Popławska-Suś podczas ferii zimowych brała udział w kursie doskonalący dla nauczycieli  „Wojna, konflikt, polaryzacja. Trudne rozmowy w klasie” w dniach 24-26 stycznia br. w Warszawie, organizowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W różnorodnej społeczności, jaką tworzą uczennice i uczniowie, często ścierają się przeciwstawne poglądy, co wpływa na atmosferę w klasie i relacje między młodymi ludźmi. Podczas kursu rozmawiano o trudności w podejmowaniu dialogu w obliczu polaryzacji, intensywnych emocjach czy rozbieżnych zdań. Dyskutowano o demokracji w szkole, poszukiwaniu wiarygodnych źródeł informacji czy metod, jak pracować z grupą, w której pojawia się konflikt.

SP 18 w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie.

Miło nam poinformować, że nasza nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie dr Aneta Popławska-Suś została zaproszona przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie do udziału w dyskusji „Lektura szkolna- obowiązek czy przyjemność? Rola kontekstów”. Spotkanie odbyło się 10 stycznia br.

Wraz z nauczycielkami nauczania początkowego oraz języka polskiego zastanawiała się nad włączeniem kontekstu historycznego  do analizowania lektur szkolnych i ich lepszego zrozumienia przez uczniów.  Jak stwierdziła: „Jeżeli uda się tak ułożyć program nauczania dwóch przedmiotów [historii i języka polskiego], to już na etapie szkoły podstawowej będzie można pokazywać uczniom jak bardzo przedmioty i różne aspekty ludzkiego życia wpływają na siebie i musimy je rozważać w całości. (…) Dlatego też do wspólnego „stołu”, który stworzyłby program interdyscyplinarny, powinni usiąść historycy i filolodzy polscy – teoretycy i praktycy, i podjąć pracę zespołową. Przecież epoki historyczne i literackie nie funkcjonowały osobno, ale właśnie razem, przenikały się”.

Nabór do Dziecięco-Młodzieżowej Rady przy Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie

Nasza szkoła współpracuje od roku z Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Obecnie Muzeum ogłosiło nabór uczniów do programu Dziecięco-Młodzieżowej Rady.  Pomysłodawcą i jednym z koordynatorów akcji jest nasza nauczycielka dr Aneta Popławska-Suś, która odpowie na pytania uczniów w tym temacie. Dla ciekawskich – Co robi Rada?

  • Rada konsultuje materiały edukacyjne muzeum.
  • Radni uczestniczą w dodatkowych zajęciach edukacyjnych w muzeum.
  • Rada realizuje wydarzenia oraz projekty przy wsparciu pracowników muzeum i w oparciu o jego zasoby.
  • Rada zgłasza wnioski i opinie dotyczące bieżącej działalności Muzeum.
  • Rada bierze udział w dyskusjach, warsztatach i konferencjach.
  • Radni mają dostęp do muzeum jako instytucji kultury. Tworzą swoistego rodzaju „rodzinę”.

Więcej informacji oraz formularze naboru w linku:
Edukacja – Rada dzieci i młodzieży (muzeumtechniki.eu)

Paczuszka dla Maluszka

W grudniu, klasa 3b wraz z wychowawcą, przyłączyła się do organizacji akcji charytatywnej Fundacji Małych Stópek: „Paczuszka dla Maluszka”. Celem akcji było wsparcie placówek i organizacji zajmujących się pomocą na rzecz matek i dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Przy wejściu do szkoły stanęła fundacyjna choinka, pod którą chętne osoby, przez cały grudzień, mogły składać upominki w postaci zabawek, odzieży, środków higienicznych czy produktów spożywczych przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci. Wszystkie zebrane artykuły zostały dostarczone do Fundacji Małych Stópek, skąd trafią do osób potrzebujących. Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie w przedsięwzięcie i przygotowanie paczuszek!

 #LaboratoriaPrzyszłości

Karnawał w przedszkolu

Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka– w takiej atmosferze bawiły się dzieci 2 stycznia podczas balu karnawałowego. Przedszkolaki z dumą prezentowały bajeczne stroje.
Z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach, zabawach i konkursach.

 #LaboratoriaPrzyszłości

Bal karnawałowy

2 stycznia na sali gimnastycznej odbył się bal karnawałowy klas 1-3 oraz przedszkola. Dzieci brały udział w konkursach, tańczyły i wyśmienicie się bawiły 🙂 Cała sala wypełniła się postaciami z bajek, było kolorowo i bardzo wesoło.

 #LaboratoriaPrzyszłości